Co na kanapki?
Myślę, że pytanie co na kanapki towarzyszy większości z nas wielokrotnie. Nic dziwnego. Choć kocham kanapkę z masłem, żółtym serem i pomidorem albo tę dziwaczną kombinację, której nie cierpi mój mąż, czyli świeży chleb z masłem, gruboziarnistą solą i grubymi plastrami surowej cebuli, to nie mogłabym jeść ich codziennie. Zwłaszcza tej z cebulą, bo chcę zachować choć kilka znajomości…
Czy kanapka to coś złego?
Sprzeciwiam się zawsze nazywaniu kanapek gorszym posiłkiem, niepełnym albo tym wybieranym przez leniwych. Lenistwo szanuję, a kanapka może być tak samo pełnowartościowym posiłkiem jak każdy inny. Trzeba jednak pamiętać, żeby dobrze ją zbilansować. Czyli zadbać o źródło białka, węglowodanów, dobre tłuszcze, warzywa. Dzięki temu będzie sycąca na kilka godzin.
Co na kanapki w takim razie?
Choć w moim domu pojawia się cotygodniowy plan posiłków i często są w nim ujęte kanapki, to nigdy nie planuję ich z dokładnością co do składników, które się na nich znajdą. Miksuję zawartość lodówki i prawie za każdym razem wychodzi z tego coś innego. Mam kilka podstawowych zasad:
- używam różnych rodzajów pieczywa, żeby urozmaicić dietę
- pamiętam o źródle białka na kanapce, żeby była sycąca
- używam różnych smarowideł, zarówno własnej roboty, jak i gotowych, żeby zastępować masło
- dodaję dużo warzyw
- doprawiam całość
- kolejne pomysły na kanapki wpisuję do notatek w telefonie, żeby móc je w przyszłości odnaleźć i powtórzyć
Całą listę pomysłów na kanapki oraz 10 przykładowych kanapek znajdziesz w moim e-booku W ciągu dnia – dzielę się tam wieloma pomysłami na urozmaicenie codziennych kanapek. Przejdź do sklepu, żeby sprawdzić zawartość książki.
Pasty kanapkowe – prosta, szybka zmiana
Pasta kanapkowa nie tylko rozwiązuje dylemat pomysłu na śniadanie, ale jest też bardzo szybka do przygotowania, można ją zrobić na bazie wielu warzyw, a dzięki dodaniu nabiału albo warzyw strączkowych – wzbogacić o odpowiednio dużą porcję białka.
Przygotowanie własnej domowej pasty jest naprawdę szybkie. W mojej kuchni bazuję na 2 rodzajach past:
- pasty na bazie surowych warzyw
- pasty na bazie warzyw upieczonych wcześniej (np. przy okazji pieczenia kalafiora do obiadu zabieram kilka różyczek do pasty)
Możesz nauczyć się ekspresowego przygotowania 5 past kanapkowych razem ze mną – wszystkie znajdziesz w mini e-booku Kuchnia dla wszystkich – przepisy tam zebrane pozwolą Ci znaleźć pewniaki na kanapki i rozwinąć kulinarne umiejętności. Sprawdź zawartość e-booka Kuchnia dla wszystkich.
Jakie przepisy na pasty kanapkowe znajdziesz w e-booku Kuchnia dla wszystkich?
Wszystkie pasty są wegetariańskie, część z nich jest również wegańska.
Pasty kanapkowe w e-booku Kuchnia dla wszystkich:
- z surowej cukinii i wędzonego tofu
- z buraka i kremowego serka
- z fasoli i sera feta
- z ciecierzycy
- z pieczonego kalafiora i masła orzechowego
Inne pomysły na składniki past kanapkowych:
- tahini i pieczony bakłażan
- zioła (do zmiksowania pesto)
- papryka (surowa albo pieczona)
- soczewica, mięta i sok z cytryny
- tofu naturalne i pikantne dodatki
- oliwki (tzw. hiszpańska tapenada)
- fasola i masło migdałowe
Gotowe pasty kanapkowe
Oprócz tego oczywiście wspomagam się gotowymi pastami do smarowania pieczywa. Szukam takich, które mają dobry skład, nie zawierają za dużo cukru oraz tłuszczu.
Wybieram pasty marek:
- My best veggie
- Wawrzyniec
- Go Vege
- Ważywo
Czy już wiesz, co na kanapki?
Jeśli szukasz więcej sprawdzonych przepisó oraz pomysłów na kanapki, zajrzyj do sklepu – moje e-booki uproszczą Twoje gotowanie i pomogą w szukaniu inspiracji.
One Comment
Pingback: