Mrożenie żywności – 7 ważnych wskazówek
Mrożenie żywności to jeden z najbezpieczniejszych sposobów na przechowywanie jedzenia. Bezpieczny, długotrwały, zachowujący smak oraz właściwości produktów. Ostatnio na moim instagramie (link do profilu) przeprowadziłam quiz o mrożeniu i podzieliłam się 7 poradami dotyczącymi bezpiecznego mrożenia. Znajdziesz je poniżej.
Tłok w czasie mrożenia
Tak! W zamrażarce mile widziany jest tłok. Im ciaśniej tym lepiej.
Dlaczego?
Im więcej produktów, tym większa szansa na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury oraz warunków chłodzenia. Przechowywanie lodu i powietrza po prostu się nie opłaca.
Świeże przodem
Im świeższy produkt albo danie zamrozimy tym większa szansa, że rozmrozimy je w równie dobrej formie. A i bakterie nie zdążą się nagromadzić.
Zamrażarka to nie wehikuł czasu, więc nie przywraca świeżości. Jednak potrafi zatrzymać ją w punkcie, w jakim rzecz była w momencie układania do zamrożenia.
Jaja sobie robisz?
Nie robię. Jajka można mrozić. Surowe – żółtka i białka. Albo tylko jedno z nich.
Kiedy robisz bezę, zamroź nadmiar żółtek. Kiedy potrzebujesz żółtek do makaronu, możesz zamrozić białka. Spokojnie, to bezpieczne.
Mrożenie żywności – co z pieczywem?
Marketowe pieczywo powstaje z głęboko mrożonego ciasta. Przed samym wystawieniem do sprzedaży ciasto jest układane w piecach w sklepie i wypiekane.
I oczywiście, że takie pieczywo możesz potem zamrozić w domu. Produkt przeszedł obróbkę termiczną (pieczenie), więc jest bezpieczny do mrożenia! To nie jest mrożenie rozmrożonej rzeczy.
W czym najlepiej mrozić żywność?
Możesz skorzystać z zamykanych pojemników plastikowych, woreczków strunowych, a nawet słoików.
Mrożenie w szkle również jest bezpieczne. Nie napełniaj ich tylko w 100%, żeby podczas mrożenia zawartość nie rozsadziła słoika.
Woreczki strunowe to mój wybór numer jeden, bo jest to opcja wygodna, wielorazowa i można w ten sposób najwięcej zmieścić w zamrażarce.
Który to rocznik?
Nie da się mrozić w nieskończoność. Zawsze ważne też jest sprawdzenie produktów w czasie rozmrażania. Jak wyglądają, pachną, jaki mają smak. Jeśli chodzi o ramy czasowe, to owoce i warzywa możemy przechowywać w zamrażarce do 1 roku.
Dlatego jeśli masz większą zamrażarkę, to warto robić w ciepłych miesiącach zapasy tych produktów, które będą niedostępne zimą.
Mrożenie gotowych dań
Jeśli gotujesz zupę, danie jednogarnkowe albo kulasz kluski śląskie – zamroź ich nadmiar. Dzięki temu zyskasz minimum 1 zapasowy obiad na kolejne miesiące.
A na ile konkretnie miesięcy? Do 4 miesięcy mówimy o bezpiecznym przechowywaniu. Dlatego najlepiej, jeśli na woreczku lub pojemniku zrobisz napis bądź przykleisz taśmę z datą mrożenia.
One Comment
Pingback: